Profilaktyka
Zamiast leczyć próchnicę i jej bolesna powikłania lepiej (i znacznie taniej) jest jej zapobiegać. Przyczyny próchnicy są znane. Aby się przed nią ustrzec musimy:
- usunąć bakterie
Dokładne mycie zębów to podstawa. Robimy to za pomocą szczoteczek ręcznych lub elektrycznych oraz nici dentystycznej. Czasami trzeba stosować dodatkowo wykałaczki lub szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych. Pokażemy Ci w gabinecie jak należy prawidłowo szczotkować zęby oraz jak używać nitki.
Należy też regularnie oczyszczać zęby z kamienia nazębnego. Najlepiej robic to raz na pół roku, przy okazji wizyt kontrolnych.
- zmniejszyć ilość węglowodanów będących pożywieniem dla bakterii
Podjadając batoniki, chipsy popijając słodkie soki i napoje dostarczamy bakteriom znakomitą pożywkę. Dlatego podręczna szczoteczka do zębów powinna towarzyszyć Ci w pracy czy szkole. W sytuacjach awaryjnych można sięgnąć po bezcukrowe gumy do żucia. Szczególnie groźne dla zębów jest podjadanie przed snem i pójście spać bez ich umycia. W czasie snu bardzo spada ilość wydzielanej śliny i nic nie chroni zębów przed atakiem bakterii.
- wzmocnić szkliwo zębów, aby stało się odporniejsze na ataki bakterii
Pierwiastkiem, który znakomicie wzmacnia zęby jest fluor. Znajduje się on w większości past do zębów i płukanek. Jednak ze względu na bezpieczeństwo jego stężenie jest stosunkowo niskie. Silniejsze działanie wykazują preparaty stosowane w gabinecie. Używamy do tego celu specjalnych lakierów (częstość zabiegów zależy od podatności na próchnicę i jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta). Dzięki temu pojawienie się nowych ubytków maleje niemal do zera.
W zakresie profilaktyki wykonujemy:
- przegląd jamy ustnej
- usuwanie kamienia nazębnego - skaling
- piaskowanie
- fluoryzacja
- lakowani