Prywatny Gabinet Stomatologiczny
Aneta Kuszneruk-Kopania
ul. Spółdzielcza 6 lok. 20
21-500 Biała Podlaska
tel. 83 378 63 01
tel. kom. 601 881 886 gabinet@kkstomatolog.pl
Strona główna » Zakres usług

Zakres usług

Na zakres usług składają się:

Profilaktyka Stomatologiczna
 
Zamiast leczyć próchnicę i jej bolesna powikłania lepiej (i znacznie taniej) jest jej zapobiegać. Przyczyny próchnicy są znane. Aby się przed nią ustrzec musimy:
- usunąć bakterie
Dokładne mycie zębów to podstawa. Robimy to za pomocą szczoteczek ręcznych lub elektrycznych oraz nici dentystycznej. Czasami trzeba stosować dodatkowo wykałaczki lub szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych. Pokażemy Ci w gabinecie jak należy prawidłowo szczotkować zęby oraz jak używać nitki.
Należy też regularnie oczyszczać zęby z kamienia nazębnego. Najlepiej robić to raz na pół roku, przy okazji wizyt kontrolnych.
- zmniejszyć ilość węglowodanów będących pożywieniem dla bakterii
Podjadając batoniki, chipsy popijając słodkie soki i napoje dostarczamy bakteriom znakomitą pożywkę. Dlatego podręczna szczoteczka do zębów powinna towarzyszyć Ci w pracy czy szkole. W sytuacjach awaryjnych można sięgnąć po bezcukrowe gumy do żucia. Szczególnie groźne dla zębów jest podjadanie przed snem i pójście spać bez ich umycia. W czasie snu bardzo spada ilość wydzielanej śliny i nic nie chroni zębów przed atakiem bakterii.
-wzmocnić szkliwo zębów, aby stało się odporniejsze na ataki bakterii
Pierwiastkiem, który znakomicie wzmacnia zęby jest fluor. Znajduje się on w większości past do zębów i płukanek. Jednak ze względu na bezpieczeństwo jego stężenie jest stosunkowo niskie. Silniejsze działanie wykazują preparaty stosowane w gabinecie. Używamy do tego celu specjalnych lakierów (częstość zabiegów zależy od podatności na próchnicę i jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta). Dzięki temu pojawienie się nowych ubytków maleje niemal do zera.
W zakresie profilaktyki wykonujemy:
- instruktaż higieny jamy ustnej
- przegląd jamy ustnej
- usuwanie kamienia nazębnego - skaling
- piaskowanie
- fluoryzacja
- lakowanie
 
Stomatologia Zachowawcza
 
Jeśli wskutek próchnicy zrobi się ubytek w zębie, to jak najszybciej trzeba go oczyścić i wypełnić. Leczenie zębów nie musi być bolesne. Prawie zawsze można przeprowadzić je w znieczuleniu (komputerowy system znieczuleń – The Wand).
W tym zakresie wykonujemy:
-wypełnienie w zębie mlecznym
-wypełnienie w zębie stałym
-odbudowa zęba
-wybielanie zębów martwych i żywych
-leczenie nadwrażliwości
 
Endodoncja - Leczenie Kanałowe
 
Jest to dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe.
Aby zapewnić naszym pacjentom pełen komfort przy leczeniu kanałowym stosujemy w naszym gabinecie najwyższej jakości sprzęt, m.in.: mikroskop stomatologiczny lub lupy stomatologiczne, endometr, specjalistyczne narzędzia ręczne i maszynowe dające możliwość dokładnego opracowania kanałów zęba, systemy wypełniania za pomocą ciekłej gutaperki i diagnostykę rvg.
W tym zakresie wykonujemy:
- leczenie kanałowe zębów dotychczas nieleczonych, również trudnych przypadków (kanały cienkie, zakrzywione, zobliterowane)
- leczenie kanałowe zębów już leczonych (powtórne leczenie)
 
Periodontologia
 
Jest to dział stomatologii poświęcony profilaktyce i leczeniu paradontopatii i zmian na błonach śluzowych jamy ustnej.
Główną przyczyną chorób tkanek przyzębia jest czynnik bakteryjny znajdujący się w płytce nazębnej. Bakterie inicjują proces zapalny, którego skutkiem jest powolne niszczenie tkanek wokół zęba. Dochodzi do stopniowej utraty kości i dziąsła. Na rozwój i postęp choroby mają także wpływ: uwarunkowania genetyczne, choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, osteoporoza), czynniki środowiskowe (np. stres, palenie tytoniu) nieprawidłowy zgryz i błędy jatrogenne (np. nawisające wypełnienia, źle wykonane uzupełnienia protetyczne). Zapalenie przyzębia przebiega często bardzo skrycie i podstępnie, a jedynym objawem choroby może być krwawienie z dziąseł np. podczas szczotkowania. Innymi objawami są: zaczerwienienie lub/i bolesność dziąseł, osad i kamień nazębny, nieprzyjemny zapach z ust, w zaawansowanych przypadkach ruchomość zębów. Niezmiernie ważne dla optymalnego leczenia i zahamowania choroby jest jak najwcześniejsze jej zdiagnozowanie.
W tym zakresie wykonujemy:
- leczenie zapaleń dziąseł
- usuwanie złogów nadziąsłowych i poddziąsłowych
- piaskowanie
- leczenie chorób przyzębia (paradontoza)
- likwidowanie kieszonek przyzębnych
 
Protektyka
 
Protetyka to dział zajmujący się odbudową i uzupełnianiem braków zębowych po ich utracie lub masowym uszkodzeniu. Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne, które może być:
- stałe (nie dające się usunąć z ust),
- ruchome (wyjmowane z ust).
Ubytki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny - to także poważny problem medyczny. Już z braku jednego zęba mogą wyniknąć problemy typu:
- większe obciążenie pozostałych zębów,
- nierównomiernie rozkładają się siły i naprężenia zgryzu
- dyskomfort i powstrzymywanie przed uśmiechaniem się.
W zależności od ilości ubytków, oraz ich rozmieszczenia, dobieramy najbardziej odpowiedni i komfortowy rodzaj protezy. Mogą one mieć na przykład postać wkładów koronowo-korzeniowych, na których umieszczone są korony - gdy istnieją zdrowe lub wyleczone kanałowo korzenie rekonstruowanego zęba. W przypadku rozległych braków czasami staje się konieczne zastosowanie protezy ruchomej – wyjmowanej z ust.
W tym zakresie wykonujemy:
Uzupełnienia stałe:
- wkłady koronowo-korzeniowe
- licówki
- korony
- mosty
Protezy ruchome:
- proteza osiadająca akrylowa
- proteza szkieletowa
- naprawa protezy
- podścielenie protezy
 
Chirurgia
 
Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Wszystkie zabiegi chirurgiczne wykonywane są z użyciem całkowicie bezpiecznego znieczulenia podawanego komputerowo, przy użyciu specjalistycznej aparatury do znieczuleń miejscowych –The Wand. Gwarantuje ona unikalną, bezbolesną technikę znieczulania oraz gwarantowaną przez producenta sterylność podczas wykonywania znieczulenia.
W tym zakresie wykonujemy:
- ekstrakcję zęba mlecznego
- ekstrakcję zęba stałego
- nacięcie ropnia
 
Stomatologia Dziecięca
 
Obowiązek pielęgnacji jamy ustnej w początkowych latach życia dziecka spoczywa na rodzicach. Regularną higienę należy rozpocząć jeszcze przed wyrżnięciem zębów. Najłatwiejszą metodą jest nawiniecie wokół palca kawałka gazy nasączonego przegotowaną wodą i delikatnie przemywanie nim szczeki i żuchwy dziecka. Pozwala to usunąć warstwę osadu a także stanowi doskonały masaż ułatwiający ząbkowanie. Naukę szczotkowania (pierwszą szczoteczką) należy rozpocząć około pierwszego roku życia. Niewielką ilość pasty wprowadzamy wówczas, gdy dziecko nauczy się płukać jamę ustną i wypluwać wodę.
Od momentu wyrżnięcia pierwszego zęba niezmiernie istotne jest zapobieganie próchnicy. Podstawą jest właściwa higiena, oraz odpowiednie nawyki żywieniowe (unikanie podjadania słodyczy miedzy posiłkami). Dodatkowo można zastosować profesjonalne sposoby profilaktyki. W gabinecie polecamy dwie takie metody:
- Lakierowanie zębów. Polega na pokryciu wszystkich powierzchni zębów warstwą lakieru zawierającą fluor. Szkliwo młodego zęba (niedojrzała tkanka) łatwiej wiąże jony fluoru, których obecność korzystnie wpływa na dojrzewanie zęba, dzięki czemu zęby stają się bardziej odporne na atak bakterii próchnicotwórczych. Zabieg lakierowania przeprowadza się na zębach mlecznych i stałych w zależności od potrzeby w różnych odstępach czasowych.
- Lakowanie zębów. Zbieg lakowania (uszczelniania) polega na zabezpieczeniu bruzd i anatomicznych zagłębień w zębach mlecznych i stałych. Bruzdy mają różne kształty, są głębokie i trudne do oczyszczenia (co sprzyja zaleganiu resztek pokarmowych), a przez to stają się miejscem gdzie najwcześniej powstaje próchnica. Uszczelnienie tych zagłębień jest sprawdzoną i bardzo efektowną metodą zapobiegania próchnicy. Lak stosowany w naszym gabinecie dodatkowo zawiera fluor, dzięki czemu nie tylko mechanicznie (przez blokowanie bruzd), ale także chemicznie zapobiega chorobie. Lakowanie przeprowadza bezpośrednio po wyrżnięciu zęba, kiedy bruzdy są wolne od ognisk próchnicowych. Obecność laku należy kontrolować co 6 miesięcy aby - jeśli nastąpi potrzeba - uzupełnić brak laku lub wyleczyć próchnice początkową.
W przypadku zdiagnozowania ogniska próchnicowego wskazane jest leczenie zębów mlecznych i stałych. Niezmiernie istotne jest wczesne leczenie nie tylko zębów stałych, ale także zębów mlecznych, po to by zapobiegać stanom zapalnym oraz przedwczesnej ich utracie, co może wiązać się z traumatycznym przeżyciem dla dziecka oraz zaburzeniami w wyrzynaniu zębów stałych (wady zgryzu). Leczenie zębów jest przeprowadzane bezbólowo, w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu komputerowego systemu znieczuleń. Dla najmłodszych pacjentów posiadamy kolorowe wypełnienia oraz nagrody (wręczane po ukończeniu leczenia), co zwiększa u nich zainteresowanie następnymi wizytami.
Zapraszamy na wizyty z Państwa pociechami pamiętając, ze wizyta przebiega miło i sprawnie, gdy współpracują ze sobą trzy strony: mały pacjent, stomatolog i opiekun. Regularne wizyty kontrolne zaoszczędzą Państwa czas i stres, a co najważniejsze cierpienia dziecku.
W zakresie stomatologii dziecięcej wykonujemy:
- wizyty adaptacyjne
- leczenie próchnicy zębów mlecznych i stałych
- lakierowanie
- lakowanie
- lapisowanie
- usuwanie zębów mlecznych
   
Ozonoterapia
 
Działanie ozonu jest trojakie: niszczy bakterie i wirusy, poprawia metabolizm i odżywianie komórek oraz aktywuje system immunologiczny. Dawka terapeutycznie skuteczna i bezpieczna dla pacjenta wytwarzana jest pod ścisłą kontrolą w generatorze ozonu. W stomatologii wykorzystywany do dezynfekcji ubytków, dezynfekcji chirurgicznej (podczas ekstrakcji),dezynfekcji koron, wkładów, licówek, nakładów, leczenia nadwrażliwości zębiny i zapobiegania nadwrażliwości pozabiegowej, leczenia chorób błon śluzowych (m.in. afty), a także do dezynfekcji w zabiegach periodontologicznych i endodontycznych.

 

Copyright 2009 by www.kkstomatolog.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.